Viskozite sınıflandırması, orijinal (tedarik edildiği gibi) asfalt bağlayıcı numuneleri (AC derecelendirmesi olarak adlandırılır) veya eskitilmiş kalıntı numuneleri (AR derecelendirmesi olarak adlandırılır) üzerinde yapılabilir. AR viskozite testi, haddeleme ince film fırın testinden elde edilen eskitilmiş tortunun viskozitesine dayanır. AC sınıflandırma ile asfalt bağlayıcı, HMA üretim sürecinden geçmeden önce sahip olduğu özelliklerle karakterize edilir. AR derecelendirme sistemi, tipik bir HMA üretim sürecinden geçtikten sonra asfalt bağlayıcı özelliklerini simüle etme girişimidir ve bu nedenle, asfalt bağlayıcının HMA kaplamalarında nasıl davrandığını daha iyi temsil etmelidir. Tablo 1, viskozite derecelendirme sisteminin temel avantajlarını ve dezavantajlarını listeler.

Aşağıda belirtildiği gibi Viskozite Derecelendirmesinin Avantajları ve Dezavantajları :

Ürünü derecelendirmenin yeni yöntemi artık Bitümün viskozitesine (60°C ve 135°C’de) dayanmaktadır. Yeni dereceler böylece terminolojiyle birlikte gelişti:

Penetrasyon derecesi üzerindeki viskozite derecesi, aşağıdakiler gibi birkaç temel soruna değinilir:

Mevcut penetrasyon dereceli spesifikasyon (25 °C’de penetrasyona dayalı) yerine viskozite dereceli bitüm spesifikasyonunu (60 °C’de viskoziteye dayalı olarak) benimseyerek yüksek sıcaklıklarda performans

İhale asfalt karışımlarının silindir tekerleklerin altında itme ve itme olarak oluşturduğu sıkıştırma ile ilgili sorunlar da 135 °C’de minimum viskozite şartı getirilerek ele alınmış olup, sahadaki yumuşak karışım problemlerinin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Viskozite dereceli asfalt kaplama bitüm spesifikasyonlarının benimsenmesi , bitümün kalitesinden ödün vermeden toplam test sayısını da 7’ye düşürecektir ve ayrıca bu spesifikasyonun uygulanmasında yeni testlere gerek yoktur.

Viskozite dereceleri Bitüm, Viskozite (akışkanlık derecesi) derecesine göre sınıflandırılır. Derece ne kadar yüksek olursa, Bitüm o kadar sert olur. Viskozite Derecesinde Viskozite testleri, sırasıyla yaz aylarında yol yüzeyinin sıcaklığını ve karışım sıcaklığını temsil eden 60°C ve 135°C’de yapılır. Yıllık ortalama kaplama sıcaklığı olan 25°C’deki penetrasyon, Spesifikasyonlarda da korunmuştur.

Viskozite Sınıfı Bitüm Spesifikasyonu (ASTM D3381-09)

Viskozite Sınıfı Bitüm Spesifikasyonu (IS 73:2013)