Saf karbon siyahının haricinde karbon siyahı elde etmenin bir diğer yöntemi de ömrünü tamamlamış araba lastiklerinin piroliz yöntemiyle yakılmasıdır. Ürün, Piroliz karbon siyahı olarak adlandırılır. N300 türüne benzer karakteristik özellikler gösterir. Piroliz yöntemiyle elde edilen karbon siyahı içine giren inorganik katkı maddelerinden dolayı saf karbon siyahına göre farklılık gösterir. Bununla birlikte, saf karbon siyahının kullanıldığı alanlarda alternatif kullanımı mümkündür.

 

Piroliz tabanlı Geri Kazanım ve Enerji Üretim Tesisi, ömrünü tamamlamış lastiklerin (ÖTL ) hammadde olarak kullanarak katma değeri yüksek yeni hammaddelere dönüştürülmesi sürecini gerçekleştirir. Piroliz tabanlı teknoloji ile çevre kirliliğinin önüne geçilmesine, enerji tasarrufuna, atık miktarının azalmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur.

Piroliz karbon siyahı, kauçuktan üretilen her türlü üründe değişen oranlarda kullanılır. UV dayanımı, kopma mukavemeti, elastikiyet ve aşınma dayanımı sağlamanın yanında, renk verici (pigment) hammadde olarak da kullanılmaktadır. 

ÖTL geri dönüşümüyle elde edilen karbon siyahı doğası gereği ilk haliyle kullanılmaz. Bazı işlemlerden geçirilerek saflaştırılması, kullanım alanına göre sınıflandırılması ve uygun ambalajlarda paketlenmesi gerekir.

 

Üretilen pirolitik karbon siyahı, petrokimya endüstrisi tarafından üretilen karbon siyahına kıyasla daha uygun şartlarda elde edildiğinden, satışa arz edildiği fiyat da çok caziptir. Kauçuk hortum, ayakkabı tabanı, titreşim alıcı ayaklar, konveyör taşıyıcı bant vb. ürünler için uygundur, aynı zamanda yüksek boyama gücünden dolayı plastik boya hammaddesi olarak da kullanılır.