Gilsonite, kuzeydoğu Utah’daki Uintah Havzasında bulunan doğal, reçineli bir hidrokarbondur; bu nedenle Uintahite olarak da adlandırılır. Bu doğal asfalt, sert petrol asfaltına benzer ve genellikle doğal asfalt, asfaltit, uintait veya asfalt olarak adlandırılır. Gilsonit, aromatik ve alifatik çözücülerde ve ayrıca petrol asfaltında çözünür. Eşsiz uyumluluğu nedeniyle Gilsonite, daha yumuşak petrol ürünlerini sertleştirmek için sıklıkla kullanılır. Gilsonit kütle olarak, mineral obsidiyene benzeyen parlak, siyah bir maddedir. Kırılgandır ve kolayca koyu kahverengi bir toz haline getirilebilir. Üretimde asfalt çimentosu veya sıcak karışım asfalta eklendiğinde, Gilsonite önemli ölçüde artan stabiliteye sahip kaplama karışımlarının üretilmesine yardımcı olur.

Gilsonite Uygulamaları

Sondaj Sıvısı Kaybı Kontrolü : Gilsonite yıllardır petrol sahasında sondaj sıvılarında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Gilsonite, çeşitli derecelerde ve formülasyonlarda, sondaj deliği kararsızlığı sorunlarıyla mücadele etmek, özellikle yüksek derecede sapmış deliklerde yağlama sağlamak ve daha yakın zamanda, diferansiyel basınç yapışmasını önlemek ve yasayı ihlal eden bir karot sıvısı sağlamak için bir köprüleme maddesi olarak kullanılmıştır. Uygun şekilde formüle edilmiş Gilsonite ürünlerinin, suya duyarlı, dökülen şeyller içeren oluşumlarda delik çökmesini en aza indirebileceği ve ince bir duvar keki ve bir matrisler arası filtre keki oluşturarak sıkışmış boru sorunlarını azaltabileceği iyi belgelenmiştir.

Gilsonite ürünleri şu anda dünya çapında su bazlı, yağ bazlı ve sentetik bazlı çamur sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Harmanlanmış Gilsonite, tüm su bazlı sistemlerde çok etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Petrol Sektörü : Gilsonite, sondaj çamuru sıvılarında ve petrol kuyusu çimentolamasında kullanılmaktadır. Gilsonite, çeşitli yumuşama noktaları ve parçacık boyutlarında, şeyllerde ve diğer zor jeolojik oluşumlarda kullanılan petrol bazlı sondaj çamurlarında standart bir bileşendir. Su bazlı sondaj sıvılarına özel olarak işlenmiş Gilsonite ilavesi, sorunlu şeylleri stabilize ederek delik yıkanmasını en aza indirmeye yardımcı olur ve tork ve sürtünmeyi azaltırken oldukça geçirgen kumları kapatır. Petrol kuyusu çimentolarına Gilsonite ilavesi, basınç mukavemeti kaybı olmaksızın bulamaç ağırlığını azaltır ve çimentolama sırasında zayıf oluşumlardaki kırıkları kapatmak için etkili bir köprüleme ve tıkama maddesi görevi görür.

Asfalt ve Yol Kaplama Sektörü : Gilsonite asfalt karışımlarında performans arttırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Gilsonite ile modifiye edilmiş serme karışımları daha yüksek PG dereceleri elde eder ve diğer birçok değiştiricide olduğu gibi yüksek kesmeli frezelemeye gerek kalmadan asfalt karışımına mükemmel bir şekilde dahil olur. Gilsonite ile modifiye edilmiş asfaltlar, modifiye edilmemiş asfaltlara göre daha yüksek stabiliteye, daha az deformasyona, daha düşük sıcaklık duyarlılığına ve su sıyrılmasına karşı daha fazla dirence sahiptir. Gilsonite ayrıca üstün görünüm ve hava koşullarına dayanıklı özelliklere sahip hem solvent bazlı hem de emülsiyon kaplama kaplamaları yapmak için kullanılır.

Döküm Sektörü : Gilsonite, kalıptan ayrılmayı ve metal dökümlerin genel finişini iyileştirerek kalıplanmış parçanın kalitesini garanti etmek için dökümhane kumlarında katkı maddesi olarak kömür ve diğer bileşenlerle birleştirilir.

Kimyasal Ürünler Sektörü :Gilsonite, benzersiz fiziksel ve kimyasal özelliklerinden yararlanan diğer birçok kimyasal ve malzeme ile birleşir. Metalurji, ahşap ürünleri, refrakter ve diğer endüstrilerdeki bağlayıcı ve kaplama uygulamaları, bu olağanüstü malzemenin çok yönlülüğünü ve kullanışlılığını daha da göstermektedir.

Mürekkep ve Boy Sektörü : Gilsonite Reçine, siyah haber mürekkepleri ve başlık ve gravür mürekkepleri için birincil karbon siyahı ıslatma maddesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Gilsonite Reçinesi, tümü çeşitli derecelerde tamamlayabileceği veya değiştirebileceği petrol bazlı hidrokarbon reçineleri, fenolik reçineler ve metal reçineler ile avantajlı bir şekilde rekabet eder. Üstün parlaklık ve yapışkanlık özelliklerine sahip yasa dışı haber mürekkeplerini üretmek için çeşitli Gilsonite Reçine konsantrasyonları kullanılır. Selects adı verilen özel Gilsonite sınıfları da siyah mürekkep formülasyonlarında standart bileşenlerdir ve asfalt boya ve verniklerde katkı maddesi olarak kullanılır.

 

Gilsonit Genel Spesifikasyonu